A+ R A-

STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH W KLUBIE UKS REGIS WIELICZKA

 

 

 

 

 

Standardy Ochrony Małoletnich

w

 

UKS REGIS Wieliczka

 

 

PREAMBUŁA

Uprawianie sportu może przynieść dziecku wiele korzyści: jest dobre dla zdrowia fizycznego i psychicznego, może pomóc w budowaniu pewności siebie i być szansą na nawiązanie nowych przyjaźni. Naczelną zasadą wszystkich działań podejmowanych przez personel klubu jest działanie dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie. Każdy członek personelu traktuje dziecko z szacunkiem oraz uwzględnia jego potrzeby. Personel zobowiązuje się budować i utrzymywać kulturę organizacyjną, która uniemożliwia wszelkie działania i zaniechania, celowe lub nieumyślne, narażające inne osoby na jakiekolwiek krzywdzenie. Niedopuszczalne jest stosowanie przez kogokolwiek wobec dziecka przemocy w jakiejkolwiek formie. Personel klubu, realizując te cele, działa w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych danego klubu oraz swoich kompetencji.

 

Wieliczka, 17.06.2024 r.

 

Akty prawne, na podstawie których oparte są Standardy Ochrony Małoletnich:

  1. Ustawa z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1304 ze zm.);

 

ROZDZIAŁ I OBJAŚNIENIE TERMINÓW

Słowniczek pojęć

 

  1. Klub – należy przez to rozumieć UKS REGIS Wieliczka z siedzibą w Wieliczce;

  2. Personelem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy cywilnoprawnej, członek kierownictwa klubu, członek klubu,
    a także wolontariusz.

  3. Kierownictwem klubu jest Zarząd Klubu;

  4. Dzieckiem jest każda osoba do ukończenia 18. roku życia, w tym osoba niepełnoletnia pełniąca funkcję kadry.

  5. Opiekunem dziecka jest osoba uprawniona do reprezentacji dziecka, w szczególności jego rodzic lub opiekun prawny.
    W myśl niniejszego dokumentu opiekunem jest również rodzic zastępczy.

  6. Zgoda rodzica dziecka oznacza zgodę co najmniej jednego z rodziców dziecka/opiekunów prawnych. Jednak w przypadku braku porozumienia między rodzicami dziecka należy poinformować rodziców o konieczności rozstrzygnięcia sprawy przez sąd rodzinny.

  7. Przez krzywdzenie dziecka należy rozumieć popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego na szkodę dziecka przez jakąkolwiek osobę, w tym członka personelu lub zagrożenie dobra dziecka, w tym jego zaniedbywanie. To każde zamierzone lub niezamierzone działanie/zaniechanie jednostki, instytucji lub społeczeństwa jako całości i każdy rezultat takiego działania lub bezczynności, które naruszają równe prawa i swobody dzieci i/lub zakłócają ich optymalny rozwój. Wyróżnia się następujące formy krzywdzenia:

  1. Przemoc fizyczna wobec dziecka to przemoc, w wyniku której dziecko doznaje faktycznej fizycznej krzywdy lub jest nią potencjalnie zagrożone. Przemoc fizyczna wobec dziecka może być czynnością powtarzalną lub jednorazową. Przemocą fizyczną nie jest działanie mające na celu trening dowolnej techniki i/lub taktyki zawartej w kanonie koszykówki nauczanej w Klubie, której wykonanie odbywa się na polecenie oraz pod nadzorem Trenera i/lub Instruktora w miejscu do tego przeznaczonym (sala treningowa);

  2. Przemoc emocjonalna (psychiczna) wobec dziecka to przewlekła, niefizyczna, szkodliwa interakcja pomiędzy dzieckiem
    a dorosłym, obejmująca zarówno działania, jak i zaniechania. Zaliczamy do niej m.in.: niedostępność emocjonalną, zaniedbywanie emocjonalne, relację z dzieckiem opartą na wrogości, obwinianiu, oczernianiu, odrzucaniu, nieodpowiednie rozwojowo lub niekonsekwentne interakcje z dzieckiem, niedostrzeganie lub nieuznawanie indywidualności dziecka
    i granic psychicznych pomiędzy dorosłym a dzieckiem. Przejawami przemocy emocjonalnej może być zmuszanie dziecka do aktywności ponad jego możliwości fizyczne, realizacja ambicji trenera lub opiekuna wbrew potrzebom dziecka, uzależnianie wartości dziecka od wyników w sporcie.

  3. Zaniedbanie: jest wtedy, gdy nikt nie sprawia, by dziecko czuło się ważne, wyjątkowe i kochane, nie troszczy się o nie, ani go nie wspiera. Opiekun dziecka nie interesuje jego zdrowiem, odżywianiem, warunkami bytowymi. Zaniedbanie to niezaspokajanie podstawowych potrzeb dziecka i/lub nierespektowanie jego podstawowych praw przez rodziców, opiekunów, lub inne osoby zobowiązane do opieki, wychowania i ochrony dziecka. Może to dotyczyć takich sytuacji jak: brak bezpiecznego schronienia, opieki, odżywiania, ilości snu, czasu na regenerację po treningu lub przebytej kontuzji, podstawowej i specjalistycznej opieki medycznej, szczepień, dostępu do edukacji, ograniczanie kontaktów społecznych, brak dbałości o bezpieczeństwo fizyczne, niezapewnienie bezpieczeństwa emocjonalnego.

  4. Przemoc seksualna (wykorzystywanie seksualne dziecka) to angażowanie dziecka przez dorosłego/lub inne dziecko
    w aktywność seksualną, bez kontaktu fizycznego (np. ekshibicjonizm, wszelkie formy werbalnego molestowania np. prowadzenie rozmów o treści seksualnej nieadekwatnej do wieku dziecka lub komentowanie w sposób seksualny wyglądu i zachowania dziecka, seksualizacja zabaw i wizerunku, skłanianie do kontaktu z treściami pornograficznymi, grooming - uwodzenie w internecie w celu nawiązania kontaktu) lub z kontaktem fizycznym takim jak dotykanie, zmuszanie dziecka do dotykania ciała sprawcy w sposób seksualny czy stosunek seksualny.

  5. Przemoc rówieśnicza (agresja rówieśnicza, bullying): występuje, gdy dziecko doświadcza różnych form przemocy
    ze strony rówieśników, bezpośrednio lub z użyciem technologii komunikacyjnych (internetu i telefonów komórkowych).
    Ma miejsce wtedy, gdy działanie ma na celu wyrządzenie komuś przykrości lub krzywdy (intencjonalność), ma charakter systematyczny (powtarzalność), a ofiara jest słabsza od sprawcy bądź grupy sprawców.

 

  1. Osoba odpowiedzialna za politykę ochrony dzieci wdrażającą standardy ochrony dzieci - członek personelu wyznaczony przez kierownictwo klubu sprawujący nadzór nad prawidłowym stosowaniem standardów ochrony dziecka w podmiocie oraz ich aktualność.

  2. Osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo w internecie to wyznaczony przez kierownictwo klubu członek personelu, sprawujący nadzór nad korzystaniem z internetu przez dzieci na terenie klubu oraz nad bezpieczeństwem dzieci
    w internecie.

  3. Osoba odpowiedzialna za ochronę dziecka – członek personelu wyznaczony przez kierownictwo klubu odpowiedzialny za przyjmowanie zgłoszeń o zagrożeniu dobra dziecka i podejmowanie interwencji przed właściwymi organami lub instytucjami.

  4. Osoba odpowiedzialna za udzielanie wsparcia dziecku - osoba odpowiedzialna za opracowanie planu wsparcia dziecka
    i jego monitorowanie.

  5. Dane osobowe dziecka to wszelkie informacje umożliwiające identyfikację dziecka, w tym jego imię i nazwisko, wizerunek.

 

Rozdział II ROZPOZNAWANIE I REAGOWANIE NA CZYNNIKI RYZYKA KRZYWDZENIA DZIECI

 

  1. Personel klubu posiada wiedzę i w ramach wykonywanych obowiązków zwraca uwagę na czynniki ryzyka i symptomy krzywdzenia dzieci.

  2. W przypadku zidentyfikowania czynników ryzyka personel klubu podejmuje rozmowę z opiekunami, przekazując informacje na temat dostępnej oferty wsparcia i motywując ich do szukania dla siebie pomocy.

  3. Personel monitoruje sytuację i dobrostan dziecka.


Zasady rekrutacji personelu

 

  1. Złożenie przez kandydata informacji z Krajowego Rejestru Karnego (KRK) lub uzyskanie przez klub informacji z KRK
    o kandydacie – podczas ubiegania się o stopień instruktora sportu. Okazanie legitymacji instruktora sportu równoznaczne jest ze spełnieniem ww. obowiązku.

  2. Sprawdzenie, czy dane kandydata ubiegającego się o pracę w klubie lub współpracę z nim nie figurują w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym (RSPTS) - w przypadku instruktorów sportu, równoznaczne z pkt. 1.

  3. Złożenie przez osoby ubiegające się o pracę referencji od osób, które znają kandydata, na temat jego doświadczenia
    w pracy z dziećmi lub pracy pozwalającej na kontakt z dziećmi - dopuszcza się ocenę własną dokonaną przez Zarząd Klubu.

  4. Zadawanie w trakcie procesu rekrutacji pytań dotyczących zasad ochrony dzieci.

  5. Kandydat dodatkowo przed podpisaniem umowy składa oświadczenie, że nie toczy się przeciwko niemy postępowanie karne lub postępowanie o ubezwłasnowolnieniu co za tym idzie ma pełną zdolność do czynności prawnych i korzysta
    z praw publicznych.

 

 

ROZDZIAŁ III ZASADY BEZPIECZNYCH RELACJI NA LINII TRENER I/LUB INSTRUKTOR – MAŁOLETNI, W TYM ZACHOWANIE NIEDOZWOLONE

 

  1. Podstawową zasadą relacji między Małoletnimi a Trenerami i/lub Instruktorami jest działanie dla dobra Małoletniego,
    z poszanowaniem jego godności, z uwzględnieniem jego emocji i potrzeb oraz w jego najlepszym interesie.

  2. Trenerzy i/lub Instruktorzy działają wyłącznie w ramach obowiązującego prawa powszechnego, regulaminów wewnętrznych Klubu oraz swoich uprawnień i kompetencji.

  3. Zasady bezpiecznych relacji Trenerów i/lub Instruktorów z Małoletnimi obowiązują wszystkie osoby pracujące z ramienia Klubu z Małoletnimi.

  4. Podstawowe standardy określające zasady, o których mowa w ust. 3, obejmują w szczególności:

    1. utrzymywanie profesjonalnej relacji z Uczestnikami i reagowanie względem nich w sposób niezagrażający, adekwatny do sytuacji i sprawiedliwy wobec innych

Uczestników;

    1. zachowanie cierpliwości i szacunku w komunikacji z Małoletnimi, podkreślające zrozumienie dla uczuć przeżywanych przez nich, nie wymuszające zwierzeń na siłę i okazujące zainteresowanie, wsparcie i gotowość do rozmowy;

    2. niezostawianie Małoletniemu nieograniczonej wolności, wyznaczanie jasnych granic w postępowaniu i oczekiwań, egzekwując konsekwencje za ich nieprzestrzeganie, ucząc tym samym, że odpowiedzialność jest po stronie Małoletniego, a konsekwencje wynikają z jego działania;

    3. reagowanie w sposób adekwatny do sytuacji i możliwości psychofizycznych Małoletniego w tym dostosowanie poziomu komunikacji do Małoletniego ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym niepełnosprawnego;

    4. uwzględnianie potrzeb Małoletniego oraz dostosowanie wymagań edukacyjnych do indywidualnych potrzeb rozwojowych i możliwości psychofizycznych Małoletnich, w tym dostosowanie metod i form pracy dla Uczestnika ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, Uczestnika niepełnosprawnego i Uczestnika zdolnego;

    5. równe traktowanie Uczestników bez względu na płeć, orientację seksualną, niepełnosprawność, status społeczny, kulturowy, religijny i światopogląd;

    6. fizyczny kontakt z Małoletnim możliwy jest tylko w zakresie wymaganym dla prawidłowego nauczania ćwiczeń techniki i/lub taktyki koszykówki nauczanej w Klubie.

    7. ustalanie reguł i zasad pracy w grupie, jasne określanie wymagań i oczekiwań wobec

Małoletniego, stanowcze reagowanie na zachowania niepożądane;

    1. udział Trenerów i/lub Instruktorów w doskonaleniu zawodowym w zakresie przeciwdziałania przemocy wobec Małoletnich, komunikacji interpersonalnej, diagnozy czynników ryzyka, świadczących o możliwości stosowania przemocy wobec Małoletniego;

    2. panowanie Trenera i/lub Instruktora nad własnymi emocjami;

    3. kontakt z Małoletnimi odbywa się wyłącznie w terminach treningów, oficjalnych szkoleń, kursów, zawodów
      i turniejów i dotyczy celów edukacyjnych, sportowych, rywalizacyjnych lub wychowawczych.

  1. W relacji Trenerów i/lub Instruktorów z Małoletnimi niedopuszczalne jest w szczególności:

    1. stosowanie wobec Uczestnika przemocy w jakiejkolwiek formie, w tym stosowanie kar fizycznych, wykorzystywanie relacji władzy lub przewagi fizycznej (zastraszanie, przymuszanie, groźby);

    2. zawstydzanie, upokarzanie, lekceważenie i obrażanie Uczestników;

    3. krzyczenie na Uczestników w celu wywołania u nich lęku lub strachu;

    4. ujawnianie informacji wrażliwych (wizerunek, informacja o sytuacji rodzinnej, medycznej, prawnej itp.) dotyczących Małoletniego wobec osób nieuprawnionych, w tym wobec innych Uczestników;

    5. zachowywanie się w obecności Uczestników w sposób niestosowny, np. poprzez używanie słów uważanych za wulgarne, czynienie obraźliwych uwag oraz nawiązywanie w wypowiedziach do atrakcyjności seksualnej;

    6. nawiązywanie z Małoletnim jakichkolwiek relacji seksualnych lub składanie mu propozycji o nieodpowiednim charakterze, kierowanie do niego seksualnych komentarzy, żartów, gestów oraz udostępnianie Małoletnim treści erotycznych i pornograficznych, bez względu na ich formę;

    7. faworyzowanie Uczestników;

    8. utrwalanie wizerunku Małoletniego (filmowanie, nagrywanie głosu, fotografowanie) dla potrzeb prywatnych Trenera i/lub Instruktora nie związanych z prowadzonym nauczaniem;

    9. proponowanie Małoletnim alkoholu, wyrobów tytoniowych czy nielegalnych substancji psychoaktywnych, spożywanie ich wspólnie z Małoletnimi lub w ich obecności;

    10. zapraszanie Małoletnich do swojego miejsca zamieszkania.

 

ROZDZIAŁ IV PROCEDURY REAGOWANIA NA KRZYWDZENIE

 

1. Zagrożenie bezpieczeństwa dzieci może przybierać różne formy, z wykorzystaniem różnych sposobów kontaktu
i komunikowania.

2. Na potrzeby niniejszego dokumentu przyjęto następującą kwalifikację zagrożenia bezpieczeństwa dzieci:

a) popełniono przestępstwo na szkodę dziecka (np. wykorzystanie seksualne, znęcanie się nad dzieckiem),

b) doszło do innej formy krzywdzenia, niebędącej przestępstwem, takiej jak np. krzyk, kary fizyczne, poniżanie,

c) doszło do zaniedbania potrzeb życiowych dziecka (np. związanych z żywieniem, higieną czy zdrowiem).

3. Na potrzeby niniejszego dokumentu wyróżniono procedury interwencji w przypadku podejrzenia działania na szkodę dziecka przez:

a) osoby dorosłe (personel, inne osoby trzecie, rodziców/opiekunów prawnych),

b) inne dziecko.

4. W przypadku powzięcia przez członka personelu podejrzenia, że dziecko jest krzywdzone, lub zgłoszenia takiej okoliczności przez dziecko lub opiekuna dziecka, członek personelu ma obowiązek sporządzenia notatki służbowej i przekazania uzyskanej informacji zarządowi klubu. Notatka może mieć formę pisemną lub mailową.

5. Interwencja prowadzona jest przez zarząd klubu, który może wyznaczyć na stałe do tego zadania inną osobę. W przypadku wyznaczenia takiej osoby jej dane (imię, nazwisko, email, telefon) zostaną podane do wiadomości personelu, dzieci i opiekunów.

6. W przypadku wyznaczenia innej osoby do prowadzenia interwencji pod pojęciem „zarządu klubu” należy rozumieć osobę odpowiedzialną za prowadzenie interwencji.

7. Jeżeli zgłoszono krzywdzenie ze strony osoby wyznaczonej do prowadzenia interwencji, wówczas interwencja prowadzona jest przez zarząd klubu.

8. Jeżeli zgłoszono krzywdzenie ze strony zarządu klubu, a nie została wyznaczona osoba do prowadzenia interwencji, wówczas działania opisane w niniejszym rozdziale podejmuje osoba, która dostrzegła krzywdzenie lub do której zgłoszono podejrzenie krzywdzenia.

9. Do udziału w interwencji można doprosić specjalistów, w szczególności psychologów i pedagogów, celem skorzystania z ich pomocy przy rozmowie z dzieckiem o trudnych doświadczeniach.

10. Zarząd klubu informuje opiekunów o obowiązku zgłoszenia podejrzenia krzywdzenia dziecka do odpowiedniej instytucji (prokuratura/policja lub sąd rodzinno-opiekuńczy, lub najbliższy ośrodek pomocy społecznej).

11. Po poinformowaniu opiekunów zgodnie z punktem poprzedzającym, zarząd klubu składa zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa do prokuratury/policji lub wniosek o wgląd w sytuację rodziny do sądu rejonowego, wydziału rodzinnego i nieletnich, ośrodka pomocy społecznej.

12. Dalszy tok postępowania leży w kompetencjach instytucji wskazanych w punkcie poprzedzającym.

13. Z przebiegu każdej interwencji sporządza się kartę interwencji, której wzór stanowi Załącznik [1] do niniejszej Polityki.
Kartę załącza się do rejestru interwencji prowadzonego przez klub.

14. W przypadku podejrzenia, że życie dziecka jest zagrożone lub grozi mu ciężki uszczerbek na zdrowiu należy niezwłocznie poinformować odpowiednie służby (policja, pogotowie ratunkowe), dzwoniąc pod numer 112 lub 998 (pogotowie). Poinformowania służb dokonuje członek personelu, który pierwszy powziął informację o zagrożeniu i następnie wypełnia kartę interwencji.

 

Krzywdzenie przez osobę dorosłą

1. W przypadku gdy zgłoszono krzywdzenie dziecka zarząd klubu przeprowadza rozmowę z dzieckiem i innymi osobami mającymi lub mogącymi mieć wiedzę o zdarzeniu i o sytuacji osobistej (rodzinnej, zdrowotnej) dziecka, w szczególności jego opiekunami. Zarząd klubu stara się ustalić przebieg zdarzenia, ale także wpływ zdarzenia na zdrowie psychiczne i fizyczne dziecka. Ustalenia są spisywane na karcie interwencji.

2. Zarząd klubu organizuje spotkanie/a z opiekunami dziecka, którym przekazuje informacje o zdarzeniu oraz o potrzebie/możliwości skorzystania ze specjalistycznego wsparcia, w tym u innych organizacji lub służb.

3. W przypadku, gdy wobec dziecka popełniono przestępstwo zarząd klubu sporządza zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa i przekazuje je do właściwej miejscowo policji lub prokuratury.

4. W przypadku, gdy z rozmowy z opiekunami wynika, że nie są oni zainteresowani pomocą dziecku, ignorują zdarzenie lub
w inny sposób nie wspierają dziecka, które doświadczyło krzywdzenia zarząd klubu sporządza wniosek o wgląd w sytuację rodziny, który kieruje do właściwego sądu rodzinnego.

5. W przypadku, gdy z przeprowadzonych ustaleń wynika, że opiekun dziecka zaniedbuje jego potrzeby psychofizyczne lub rodzina jest niewydolna wychowawczo (np. dziecko chodzi w nieadekwatnych do pogody ubraniach, opuszcza miejsce zamieszkania bez nadzoru osoby dorosłej), rodzina stosuje przemoc wobec dziecka (rodzic/inny domownik krzyczy na dziecko, stosuje klapsy lub podobne rodzajowo kary fizyczne), należy poinformować właściwy ośrodek pomocy społecznej o potrzebie pomocy rodzinie, gdy niespełnianie potrzeb wynika z sytuacji ubóstwa, bądź – w przypadku przemocy i zaniedbania – konieczności wszczęcia procedury „Niebieskie Karty”.

6. W przypadku gdy zgłoszono krzywdzenie dziecka przez członka personelu klubu, wówczas osoba ta zostaje odsunięta od wszelkich form kontaktu z dziećmi (nie tylko dzieckiem pokrzywdzonym) do czasu wyjaśnienia sprawy.

7. W przypadku gdy członek personelu klubu dopuścił się wobec dziecka innej formy krzywdzenia niż popełnienie przestępstwa na jego szkodę, zarząd klubu powinien zbadać wszystkie okoliczności sprawy, w szczególności wysłuchać osobę podejrzewaną
o krzywdzenie, dziecko oraz innych świadków zdarzenia. W sytuacji gdy naruszenie dobra dziecka jest znaczne, w szczególności gdy doszło do dyskryminacji lub naruszenia godności dziecka, należy rozważyć rozwiązanie stosunku prawnego z osobą, która dopuściła się krzywdzenia, lub zarekomendować takie rozwiązanie zwierzchnikom tej osoby. Jeżeli osoba, która dopuściła się krzywdzenia, nie jest bezpośrednio zatrudniona przez klub,, lecz przez podmiot trzeci, wówczas należy zarekomendować zakaz wstępu tej osoby na teren klubu, a w razie potrzeby rozwiązać umowę z instytucją współpracującą.

8. Wszystkie osoby, które w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych powzięły informację o krzywdzeniu dziecka lub informacje z tym związane, są zobowiązane do zachowania tych informacji w tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.

9. W przypadku gdy podejrzenie zagrożenia bezpieczeństwa dziecka zgłosili opiekunowie dziecka, a podejrzenie to nie zostało potwierdzone, należy o tym fakcie poinformować opiekunów dziecka na piśmie.

 

Krzywdzenie rówieśnicze

1. W przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka przez inne dziecko przebywające w klubie (np. na zajęciach grupowych) należy przeprowadzić rozmowę z dzieckiem podejrzewanym o krzywdzenie oraz jego opiekunami, a także oddzielnie z dzieckiem poddawanym krzywdzeniu i jego opiekunami. Ponadto należy porozmawiać z innymi osobami mającymi wiedzę o zdarzeniu.
W trakcie rozmów należy dążyć do ustalenia przebiegu zdarzenia, a także wpływu zdarzenia na zdrowie psychiczne i fizyczne dziecka krzywdzonego. Ustalenia są spisywane na karcie interwencji. Dla dziecka krzywdzącego oraz krzywdzonego sporządza się oddzielne karty interwencji.

2. Wspólnie z opiekunami dziecka krzywdzącego należy opracować plan naprawczy, celem zmiany niepożądanych zachowań.

3. Z opiekunami dziecka poddawanego krzywdzeniu należy opracować plan zapewnienia mu bezpieczeństwa, włączając w ten plan sposoby odizolowania go od źródeł zagrożenia.

4. W trakcie rozmów należy upewnić się, że dziecko podejrzewane o krzywdzenie innego dziecka samo nie jest krzywdzone przez opiekunów, innych dorosłych bądź inne dzieci. W przypadku potwierdzenia takiej okoliczności należy podjąć interwencję także w stosunku do tego dziecka.

5. W przypadku, gdy dziecko krzywdzące nie uczestniczy w działaniach klubu należy porozmawiać z dzieckiem poddawanym krzywdzeniu, innymi osobami mającymi wiedzę o zdarzeniu, a także z opiekunami dziecka krzywdzonego celem ustalenia przebiegu zdarzenia, a także wpływu zdarzenia na zdrowie psychiczne i fizyczne dziecka. Zarząd klubu organizuje spotkanie/a
z opiekunami dziecka, którym przekazuje informacje o zdarzeniu oraz o potrzebie/możliwości skorzystania ze specjalistycznego wsparcia, w tym u innych organizacji lub służb oraz o sposobach reakcji na zdarzenie (poinformowanie sądu rodzinnego, poinformowanie szkoły, poinformowanie opiekunów dziecka krzywdzącego).

6. Jeżeli osobą podejrzewaną o krzywdzenie jest dziecko w wieku od 13 do 17 lat, a jego zachowanie stanowi czyn karalny, należy ponadto poinformować właściwy miejscowo sąd rodzinny lub policję poprzez pisemne zawiadomienie.

7. Jeżeli osobą podejrzewaną o krzywdzenie jest dziecko powyżej lat 17, a jego zachowanie stanowi przestępstwo, wówczas należy poinformować właściwą miejscowo jednostkę policji lub prokuratury poprzez pisemne zawiadomienie.

 

ROZDZIAŁ V ZASADY OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH ORAZ WIZERUNKU DZIECI W KLUBIE

 

1. Klub zapewnia najwyższe standardy ochrony danych osobowych dzieci zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

2. Klub, uznając prawo dziecka do prywatności i ochrony dóbr osobistych, zapewnia ochronę wizerunku dziecka.

3. Wytyczne dotyczące zasad publikacji wizerunku dziecka zawarte są w klauzuli informacyjnej klubu.

4. Do publikacji, rejestracji i przechowywania danych dziecka wymagana jest pisemna zgoda rodzica lub opiekuna, zawarta
w deklaracji członkowskiej.

 

5. Personelowi klubu nie wolno umożliwiać przedstawicielom mediów utrwalania wizerunku dziecka (filmowanie, fotografowanie, nagrywanie głosu dziecka) na terenie klubu bez pisemnej zgody opiekuna dziecka.

6. W celu uzyskania zgody, o której mowa powyżej, personel klubu może skontaktować się z opiekunem dziecka i ustalić procedurę uzyskania zgody. Niedopuszczalne jest podanie przedstawicielowi mediów danych kontaktowych do opiekuna dziecka – bez wiedzy i zgody tego opiekuna.

7. Jeżeli wizerunek dziecka stanowi jedynie szczegół całości, takiej jak: zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza, zgoda opiekuna na utrwalanie wizerunku dziecka nie jest wymagana.

 

ROZDZIAŁ VI ZASADY BEZPIECZNEGO KORZYSTANIA Z INTERNETU I MEDIÓW ELEKTRONICZNYCH

 

1. Klub nie zapewnia dzieciom dostępu do internetu.

2. Na terenie klubu dostęp dziecka do internetu możliwy jest wyłącznie przez prywatne urządzenia mobilne członków klubu.

3. W przypadku zaobserwowania przeglądania przez dziecko niebezpiecznych treści, osoba odpowiedzialna za internet (trener prowadzący grupę, lub osoba obserwująca) przekazuje zarządowi klubu, który powiadamia opiekunów dziecka o zdarzeniu.

 

ROZDZIAŁ VII PROCEDURY I OSOBY ODPOWIEDZIALNE ZA PRZYJĘCIE ZGŁOSZENIA, DOKUMENTOWANIE I DALSZE DZAŁANIA POMOCOWE ORAZ ZA WDRAŻANIE PROCEDURY „NIEBIESKIE KARTY”

 

  1. Zarząd ustala, iż osobami odpowiedzialnymi za składanie zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę Małoletniego oraz zawiadamiania sądu opiekuńczego zostaje prezes UKS REGIS Wieliczka – Pan Grzegorz Siemieniec. Informacja o osobie odpowiedzialnej za składanie zawiadomień dostępna jest u Trenera i/lub Instruktora.

  2. W przypadku podjęcia przez Trenerów i/lub Instruktorów Klubu informacji, że Małoletni może być krzywdzony, osoba ujawniająca sporządza notatkę służbową z uzyskanej informacji, poczynionych ustaleń i przekazuje uzyskaną informację odpowiedniej osobie, o której mowa w ust. 1, która sporządza kartę dokumentowania zdarzeń. Dalsze postępowanie realizowane jest zgodnie z procedurami opisanymi w Rozdziale 4.

  3. Osobą odpowiedzialną za wszczynanie procedury „Niebieskie Karty” (wypełnienie formularza „Niebieska Karta A”) jest odpowiednia osoba wskazana w ust. 1, Trener lub Instruktor znający sytuację domową Małoletniego.

  4. W przypadku ujawnienia zaniedbania przez rodziców, ich niewydolności wychowawczej właściwym jest zawiadomienie sądu rodzinnego, celem wglądu w sytuację rodziny.

  5. W przypadku zagrożenia zdrowia lub życia dziecka albo osoby mu najbliższej, osoba ujawniająca zdarzenie bezzwłocznie dzwoni na numer alarmowy 112.

  6. Wszystkie osoby pracujące w Klubie, które w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych i/lub zawodowych podjęły informację o krzywdzeniu Małoletniego lub informacje z tym związane, są zobowiązane do zachowania tych informacji w tajemnicy, poza tymi informacjami, które przekazywane są uprawnionym instytucjom.

 

ROZDZIAŁ VIII ZASADY BEZPIECZNYCH RELACJI MAŁOLETNI – MAŁOLETNI, W TYM ZACHOWANIA NIEDOZWOLONE

  1. Podstawową zasadą relacji między Małoletnimi jest działanie z szacunkiem, uwzględniające godność i potrzeby Małoletnich.

  2. Standardem jest tworzenie atmosfery życia klubowego, które promuje tolerancję i poczucie odpowiedzialności za swoje zachowanie.

  3. Uczestnicy angażowani są w działania, w których mają możliwość aktywnego uczestniczenia, podejmowania współdziałania i rozwijania podejścia zespołowego, w tym kształtującego pozytywne relacje z Uczestnikami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

  4. Niedozwolone jest w szczególności:

    1. stosowanie przemocy wobec jakiegokolwiek Uczestnika, w jakiejkolwiek formie;

    2. używanie wulgarnego, obraźliwego języka;

    3. upokarzanie, obrażanie, znieważanie innych Uczestników;

    4. zachowanie w sposób niestosowny, tj. używanie wulgarnych słów, gestów, żartów, kierowanie obraźliwych uwag, w tym o zabarwieniu seksualnym;

    5. stosowanie zastraszania i gróźb;

    6. utrwalanie wizerunku innych Uczestników poprzez nagrywanie (również fonii) i fotografowanie bez uzyskania zgody i w sytuacjach intymnych, mogących zawstydzić;

    7. udostępnianie między Małoletnimi substancji psychoaktywnych i używanie ich w swoim otoczeniu.

 

ROZDZIAŁ IX ZASADY USTALANIA PLANU WSPARCIA MAŁOLETNIEGO PO UJAWNIENIU KRZYWDZENIA

  1. Celem planu wsparcia jest przede wszystkim:

    1. zainicjowanie działań interwencyjnych we współpracy z innymi instytucjami, jeśli istnieje taka konieczność;

    2. współpraca z rodzicami w celu powstrzymania krzywdzenia Małoletniego i zapewnienie mu pomocy;

    3. diagnoza, czy konieczne jest podjęcie działań prawnych;

    4. objęcie Małoletniego pomocą psychologiczno - pedagogiczną w Klubie i pomocą specjalistyczną poza Klubem,
      jeśli zaistnieje taka konieczność.

  2. W ustalaniu planu wsparcia uczestniczy Małoletni, jego rodzice, Trener lub Instruktor i prezes odpowiedniej sekcji - każda z tych osób otrzymuje zadania do wykonania w określonym czasie.

  3. Działania koordynuje i monitoruje Członek Zarządu, który jednocześnie jest osobą odpowiedzialną za koordynację Standardów, w tym w podejmowaniu działań wspólnie z instytucjami pozaklubowymi.

  4. Plan wsparcia uwzględnia:

    1. działania interwencyjne, mające na celu zapewnienie Małoletniemu bezpieczeństwa, w tym zgłoszone do organów ścigania podejrzenie popełnienia przestępstwa;

    2. formy wsparcia oferowane przez Klub;

    3. zaproponowane formy specjalistycznej pomocy pozaklubowej, jeśli istnieje taka potrzeba.

  5. Planem wsparcia należy objąć także rodzeństwo pokrzywdzonego Małoletniego, jeśli są członkami Klubu.

  6. Plan wsparcia Małoletniego funkcjonuje równolegle z podejmowanymi działaniami interwencyjnymi, a jego naczelną zasadą jest obserwacja Małoletniego, zapewnienie mu warunków do uzyskania wielospecjalistycznej pomocy, również pozaszkolnej, udzielanie wsparcia rodzicom i współpraca międzyinstytucjonalna.

  7. Plan wsparcia Małoletniego ustalany jest również w sytuacji, gdy inicjatorem działań interwencyjnych jest inna instytucja (procedura „Niebieskie Karty”, uzyskanie informacji o krzywdzeniu od organów ścigania lub sądu itp., współpraca z OPS).

  8. W przypadku realizacji procedury „Niebieskie Karty”, plan wsparcia Małoletniego tożsamy jest z ustaleniami poczynionymi w grupie diagnostyczno pomocowej.

  9. Do działań zaktywizowany powinien zostać rodzic „niekrzywdzący”, który współpracuje z Klubem w celu powstrzymania sprawcy przemocy i zapewnienia Małoletniemu pomocy pozaklubowej. W przypadku krzywdzenia przez obojga rodziców, interwencja polega również na zawiadomieniu sądu rodzinnego i Policji i działania względem rodziców, w tym sprawdzanie bezpieczeństwa domowników, które leży w kompetencjach tych instytucji.

  10. Plan wsparcia Małoletniego obejmuje różne formy pomocy, w tym prawną, psychologiczną, socjalną i medyczną, uwzględniając współpracę interdyscyplinarną w tym zakresie.

  11. Zadania Trenerów, Instruktorów i Członków Zarządu Klubu wiążą się głównie z pomocą w realizowaniu przez Małoletniego zadań dydaktyczno - wychowawczych i budowaniu pozytywnych relacji z rówieśnikami i personelem Klubu.

  12. Plan wsparcia Małoletniego nie kończy się wraz z końcem procedury prawnej.

 

ROZDZIAŁ X ZASADY I SPOSÓB UDOSTĘPNIANIA TRENEROM, INSTRUKTOROM, UCZESTNIKOM I ICH RODZICOM STANDARDÓW OCHRONY MAŁOLETNICH

  1. Wszyscy Trenerzy i Instruktorzy Klubu zostają zapoznani z niniejszymi Standardami Ochrony Małoletnich niezwłocznie
    po ich opracowaniu i wdrożeniu, a w przypadku nawiązania współpracy przez Klub z nową osobą, Standardy zostają przekazane w pierwszym dniu współpracy.

  2. Standardy Ochrony Małoletnich dostępne są na stronie internetowej klubu pod adresem regiswieliczka.pl oraz każdy
    z Trenerów i Instruktorów posiada papierową wersję do wglądu w dowolnej chwili.

  3. Wszyscy Małoletni członkowie Klubu oraz ich Opiekunowie prawni zostaną poinformowaniu o wprowadzeniu Standardów w możliwie najkrótszym terminie po ich opracowaniu i wdrożeniu.

  4. Po opracowaniu i wdrożeniu Standardów każdy nowy Małoletni członek klubu oraz jego Opiekunowie prawni zostają poinformowaniu o ich istnieniu w momencie składania deklaracji wstąpienia do Klubu.

  5. Zarząd na bieżąco monitoruje i okresowo weryfikuje Standardy, dostosowując je w miarę potrzeby do aktualnie obowiązujących przepisów prawa.

  6. Wszystkie ewentualnie zmiany w Standardach wymagają poinformowania o tym fakcie wszystkich Trenerów
    i Instruktorów, a także Uczestników i ich Opiekunów prawnych.

 

ROZDZIAŁ XI PRZEPISY KOŃCOWE

  1. Standardy wchodzą w życie z dniem ogłoszenia.

  2. Ogłoszenie następuje poprzez zamieszczenie Standardów na stronie internetowej Klubu, przesłanie Standardów w formie elektronicznej i/lub papierowej wszystkim Trenerom i Instruktorom oraz poinformowaniu o fakcie ich opracowania
    i wdrożenia wszystkich Uczestników i ich Opiekunów prawnych.

 

 

Załącznik nr 1

Karta interwencji

 

1. Imię i nazwisko dziecka

2. Przyczyna interwencji (forma krzywdzenia)

 

3. Osoba zawiadamiająca o podejrzeniu krzywdzenia

 

 

 

 

4. Opis podjętych działań, innych niż interwencja

Data

Działanie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5. Spotkania z rodzicami/opiekunami prawnymi dziecka

Data

Opis spotkania

 

 

 

 

 

 

 

6. Forma podjętej interwencji (zakreślić właściwe)

 

  • zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa,

  • wniosek o wgląd w sytuację dziecka/rodziny,

  • inny rodzaj interwencji. Jaki?

7. Dane dotyczące interwencji (nazwa organu, do którego zgłoszono interwencję) i data interwencji

 

 

 

 

8. Wyniki interwencji: działania organów wymiaru sprawiedliwości, jeśli organizacja uzyskała informacje o wynikach działania własnego/działania rodziców/ opiekunów prawnych

Data

Działanie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klauzula informacyjna

 

Stowarzyszenie UKS Wieliczka ul. Marii Konopnickiej 13/5, 32-020 Wieliczka, jako Administrator danych osobowych zawodnika informuje, że:

  1. Podanie danych osobowych objętych całokształtem działalności Stowarzyszenia UKS REGIS Wieliczka jest dobrowolne, ale niezbędne w przypadku chęci uzyskania przynależności w Stowarzyszeniu UKS REGIS Wieliczka i korzystania z uprawnień wynikających z działalności statutowej prowadzonej sekcji koszykówki chłopców i udziału we współzawodnictwie sportowym organizowanym przez związki sportowe koszykówki i przynależnych członków do związków sportowych koszykówki.

  2. W każdej chwili przysługuje prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. W tym przypadku Administrator przestanie przetwarzać dane, chyba że:

- istnieją prawnie uzasadnione podstawy dalszego przetwarzania;

- będzie to niezbędne do ewentualnego ustalenia lub obrony roszczeń lub będzie to w uzasadnionym interesie Administratora.

  1. Przysługuje:

- prawo dostępu do treści swoich danych osobowych / danych osobowych zawodnika oraz otrzymywania ich kopii;

- prawo do sprostowania swoich danych;

- prawo do usunięcia, ograniczenia przetwarzania danych;

- prawo do przenoszenia danych;

- prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego ;

- prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem;

Oświadczenie w tym zakresie powinno być przekazane Administratorowi tj. UKS REGIS Wieliczka pocztą lub drogą elektroniczną na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  1. Dane mogą być udostępniane:

Stowarzyszeniu UKS REGIS Wieliczka, Wojewódzkim Związkom Koszykówki, Polskiemu Związkowi Koszykówki w celach licencyjnych oraz organizacji współzawodnictwa sportowego, klubom biorącym udział we współzawodnictwie sportowym (rozgrywkach) organizowanym przez związki koszykówki – w celach związanych z rozgrywkami, organizacją imprez sportowych, licencjami zawodników, jednostkom samorządowym i rządowym (Powiat Wielicki, Gmina Wieliczka, Ministerstwo Sport i Turystyki, Fundacja Orły Sportu, PZU, Fundacja LOTTO) u których ubiegamy się o dotacje finansowe z obszaru upowszechniania kultury fizycznej i sportu, organizacji imprez sportowych, wypoczynku dzieci i młodzieży, w celu zapewnienia prawidłowego rozliczenia tego dofinansowania, a także w ramach organizowanego wypoczynku, organizatorom imprez sportowych i zawodów, w celach licencyjnych oraz organizacji współzawodnictwa sportowego, ubezpieczycielom - w celach związanych z objęciem ubezpieczeniem, służbom medycznym w celu prowadzonego leczenia w wymaganej sytuacji, pracownikom Stowarzyszenia UKS REGIS Wieliczka, którzy będą bezpośrednio odpowiedzialni za przetwarzanie danych, trenerzy, wychowawcy, administracja, księgowość, podmiotom współpracującym z Administratorem w zakresie księgowości i doradztwa prawnego, obsługi informatycznej. Odbiorcą danych będą tez inne organy i jednostki uprawnione do żądania danych osobowych.

  1. Dane osobowe nie będą podlegały profilowaniu.

  2. Dane osobowe będą przekazywane do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej w przypadku udziału zawodnika we współzawodnictwie sportowym organizowanym poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

7. Dane osobowe będą przechowywane na okres przynależności w Stowarzyszeniu do chwili ustania i po jego ustaniu jeśli takie będzie wymagane przepisami prawa.

Równocześnie oświadczam, że zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE znam treść klauzuli informacyjnej

Video

Reklama

Sponsorzy